LIRYKA Atelier Fotografii – Sesje Zdjęciowe

Jak przygotować się do sesji zdjęciowej?

.
.
Jak przygotować się do sesji zdjęciowej w LIRYKA Atelier Fotografii?

Przygotowanie się do sesji zdjęciowej dotyczy wszystkich stron – fotografa i bohaterów planu: dziecka, kobiety w ciąży czy rodziny. Wiele z wymienionych niżej wskazówek jest także cennych w przypadku sesji portretowych w studio, zarówno kobiet jak i mężczyzn. Cel jest jeden – perfekcyjny wygląd i świetne zdjęcia. Poniżej zdradzamy sposoby i kilka trików, dzięki którym będziemy wyglądać naturalnie, świeżo i po prostu atrakcyjnie. Podpowiemy także co ze sobą zabrać, by jeszcze bardziej spersonalizować zdjęcia i stworzyć fantastyczną pamiątkę na całe życie oraz czego się spodziewać na tego typu sesji. Jeśli mamy styczność z pierwszą sesją zdjęciową w życiu – bez obaw, LIRYKA Atelier Fotografii zadba o odpowiednią atmosferę i o to, by zdjęcia były wyjątkowe.

Twarz / makijaż

Największy sekret tkwi w… wyspaniu się. Wypoczęta buzia na zdjęciach wygląda zdecydowanie najlepiej, a żaden makijaż nie będzie w stanie poradzić sobie z niewyspaniem czy ogólnym zmęczeniem. Jeśli czynnikiem braku snu jest stres związany z planowaną sesją zdjęciową, apelujemy! Do sesji należy podejść na luzie. Sesja nie polega tylko i wyłącznie na fotografowaniu, ale rozmowie i bieżącej konsultacji, to wpływa na rozluźnienie się atmosfery. A ustalenia przed sesją mają zagwarantować spokój. Nie spotkałam jeszcze na swojej drodze kogokolwiek, kto by się nie rozluźnił i nie był zadowolony z klimatu panującego podczas zdjęć.

W przeddzień sesji polecamy Paniom (także i Panom) wykonanie delikatnego peelingu, jeśli nic nie stoi na drodze (jak uczulenia, czy długotrwałe zaczerwienienia). Pamiętajmy, że buzia może być czerwona nie tyko po za późno zrobionym peelingu, ale i np. po solarium. Wszystkim Paniom rekomendujemy wykonanie makijażu w ciepłych barwach z wykorzystaniem podkładu, pudru, cieni (jasne i ciemne brązy) oraz tuszu do rzęs, naturalnej pomadki do ust i różu na policzki. Inspiracje wysyłamy na e-maila. Jeśli kształt oka pozwala prosimy by nadać kreskę nad linią rzęs. Bardzo ważne jest umiejętnie i równomiernie nałożenie podkładu, nie zapominajmy o szyi.

Gdy tego typu instrukcje wydają się znacznie przerastające możliwości, można skorzystać z profesjonalnej wizażystki, z którą współpracujemy. Wtedy na sesję musimy umówić się nieco wcześniej i trzeba przyjść bez makijażu. Jeśli nie ma przeciwwskazań polecamy także zakropienie oczu wybielającymi i nawilżającymi kropelkami.
OK. Jesteśmy wyspani, nie stresujemy się (w miarę możliwości), mamy ładny makijaż, co dalej…?

Włosy / fryzura

Zawsze prosimy nasze Klientki, by nadały włosom kształtu i błysku. Niby proste a jednak trzeba trzymać się kilku zasad. Fryzura musi być naturalna, co oznacza, że np. mocne skręty włosa lub ciasno upięte koki nie wchodzą w grę. Włosy mogą być delikatnie podkręcone, pofalowane, raczej rozpuszczone, lekko upięte również będą wyglądać pięknie. Naturalność musi przejawiać się we wszystkich elementach sesji. Dlatego prosimy o zadbanie o to, by włosy były po zastosowaniu odżywki czy innych kosmetyków nadających błysku i gładkości. Zbyt sztywne, suche lub ciasno spięte włosy zabiorą nam nieco dynamiki z ujęć. I tak włosy są najczęściej poprawianym detalem podczas realizacji. Tak samo jak w przypadku makijażu, można przyjść wcześniej i oddać się w ręce polecanego przez nas i sprawdzonego profesjonalisty.

Dłonie, stopy / paznokcie

I tutaj zaczyna się sprawa o której często się zapomina. Dłonie to nasza wizytówka, także podczas sesji zdjęciowych. Niezwykle ważny fragment naszego ciała, który eksponujemy w fotografii detali i nie tylko. Co zatem należy z nimi zrobić? Na pewno nie obgryzać ze stresu przed sesją : – ) (pamiętajmy – jak wyżej – stres staramy się wyeliminować). Paznokcie muszą mieć taką samą długość i wyrównaną linię. Panie najlepiej aby zadbały o francuski manicure i pedicure. Inne opcje to pomalowanie paznokci lakierem bezbarwnym lub jasnymi, pastelowymi kolorami. Należy zadbać także o dobre nawilżenie skóry, nie tylko dłoni, ale i stóp. Dobrze jest zapamiętać, aby przed sesją nie ubierać skarpetek z ciasną gumką, ponieważ zostawiają one niepotrzebne ślady, które schodzą około 40 minut. Zróbmy wszystko aby nie było tego typu śladów na ciele.

Ubrania / stylizacja

Ubrania to największe wyzwanie. Ich kolory, fason, faktura muszą się doskonale komponować z fotografowaną osobą, miejscem czy członkami rodziny. Paniom w ciąży rekomendujemy zabranie ulubionej bielizny, zazwyczaj w jasnych, pastelowych kolorach z ładnymi wykończeniami jak koronka czy falbanka, dla podkreślenia klimatu sesji. Inne kolory są także mile widziane. W bieliźnie wykonujemy ujęcia z wykorzystaniem m.in. wstążki. Nie wszystkie Panie decydują się na fotografowanie w bieliźnie, choć zachęcamy do sfotografowania brzuszka z bliska i innych subtelnych ujęć w takim wydaniu. Ciążowy brzuszek doskonale prezentuje się w dopasowanych tunikach, sukienkach i sweterkach z długim rękawem.

Świetnie sprawdzają się ażurowe, koronkowe, plecione faktury, zwłaszcza w zbliżeniach dłoni, które pojawiają się później w wydrukach na indywidualnych pudełkach. Na sesjach plenerowych doskonale wyglądają zwiewne, długie suknie. Odpowiednie ułożenie sylwetki i brzuszka dają doskonałe efekty i romantyczny nastrój.  Natomiast w okresie zimowym lub gdy Panie nie chcą eksponować nóg zazwyczaj zabierają cieliste rajstopy w najbardziej naturalnym i zbliżonym do kolorytu skóry odcieniu. Sesje rodzinne najlepiej wyglądają, gdy członkowie rodziny mają kolory z określonej palety barw. Przykładowo mama w pastelowym różu, tata w popielatym kolorze, podczas gdy dzieci w odcieniach jasnego beżu. Całość tworzy przyjemny, naturalny efekt. Ważne by ubrania były raczej gładkie i nie miały zbyt intensywnych nadruków oraz świecących ozdób.

Dodatki / akcesoria

Dodatki na sesjach zdjęciowych są perfekcyjną opcją personalizacji sesji zdjęciowych. Dlatego na sesjach ciążowych, dziecięcych czy rodzinnych mile widziane są własne maskotki, kocyki, buciki, girlandy z imionami, obrazki i wszelkie inne.

Jak wygląda sesja zdjęciowa?

Zarówno w studio, jak i w umówionym miejscu plan sesji wygląda podobnie. Spotykamy się o umówionej godzinie: w studio zazwyczaj przed południem czy w plenerze późnym popołudniem. Gdy sesja odbywa się z dziećmi, na początku odbywa się tzw. oswajanie się z terenem. Dzieci reagują różnie – płaczą, wstydzą się, a niekiedy prosto z wejścia wpadają mi w ramiona i dają buziaki :-), dlatego na początku sama staram się wyczuć zachowanie dziecka i maksymalnie dostosować. Następnie przeglądamy rzeczy, które zostały zabrane na sesje, czyli: ubrania, ewentualną biżuterię i akcesoria. I tworzymy własny plan z ich wykorzystaniem. Sesje dziecięce jak i rodzinne zaczynamy od fotografowania samych dzieci, a w następnej kolejności dołączają pozostali członkowie rodziny. Później gdy dziecko potrzebuje przytulenia się do rodziców, stwarza to doskonałą możliwość do wykonania już wspólnych ujęć. Na bieżąco podglądamy w aparacie efekty naszej wspólnej pracy, np. podczas przerw na przekąski i podejmujemy decyzję o czasie zakończenia sesji.

Oczywiście zawsze występują specyficzne sytuacje, które odwracają zupełnie bieg sesji, ale nad każdą sytuacją jesteśmy w stanie zapanować. Najważniejszy jest spokój, cierpliwość i dobry nastrój : – ) Czasami dzieci czują się na tyle swobodnie, że zaczynają zaglądać do najdrobniejszego kącika studia, dlatego prosimy bardzo o czuwanie nad pociechą, dla jego bezpieczeństwa.

Pozowanie

Pozowanie, to także słowo budzące często wręcz paraliż u naszych Klientów. Realizując z nami sesję zdjęciową nie ma potrzeby trenowania póz przed lustrem. Wiemy jak ustawić fotografowane przez nas osoby, a najbardziej sprzyjającą kwestią na sesji jest upływ czasu. Co oznacza, że na początku wszyscy są nieco spięci, jednak z każdą minutą poznajemy się bliżej i oswajamy. Wtedy swoboda pozowania przychodzi już sama. I najważniejsze – zachowując się w naturalny sposób przed obiektywem, mamy większe szanse na dobre zaprezentowanie się na zdjęciach.

Koncentracja i swoboda pracy

W tej części najważniejszy jest czas. Dlatego nie zamykamy sesji w sztywne ramy czasowe. Nie dlatego, że nie lubimy presji czasu (a kto lubi?), tylko dlatego by sesję realizować w spokojnej atmosferze. Sesje rodzinne, dziecięce, ciążowe, są właśnie takimi, które wymagają specyficznego klimatu. Zazwyczaj potrzeba na nie nie więcej niż 2 – 3 godziny, jednak zawsze może wydarzyć się coś co przedłuży czas realizacji. Bądźmy przygotowani na takie sytuacje, by nie okazało się, że trzeba szybko kończyć sesję, bo pies czeka w domu na wyprowadzenie go na spacer : – ). Kolejny znaczący element to zaufanie do fotografa i jego sugestii. Pamiętajmy, że nam także zależy na tym, aby efekt był jak najlepszy. Czasami nasze sugestie odnośnie pozy czy mimiki mogą wydawać się dziwne, ale spokojnie, wiemy co robimy.

Ostatnia kwestia o której musimy wspomnieć to osoby towarzyszące. Na naszych sesjach minimalizujemy ilość osób na planie, by usprawnić jej realizację i wykluczyć dekoncentrację. Czasami osoby towarzyszące mogą wywołać niepotrzebny stres poprzez nieświadome „podpowiadanie” jak żona, mama, mąż mają pozować, czy się zachowywać. Od takich sugestii jest LIRYKA Atelier Fotografii, dlatego na sesjach spotykamy się tylko z fotografowanymi osobami, a bliskich należy w tym czasie wysłać na obiad, zakupy czy inne przyjemności : – )

Dodatkowe informacje

Polecamy wszystkim uczestnikom sesji, by zabrali ze sobą ulubione przekąski, zarówno dla siebie jak i dla dzieci. Niekiedy stają się one elementem towarzyszącym dziecku podczas sesji, jednak ich posiadanie na tzw. „wszelki wypadek”, gdy niespodziewanie umyka energia, jest wręcz obowiązkowe : – ). Przerwy przewidujemy za każdym razem, gdy wymaga tego przyszła Mama, dziecko, czy cała rodzina. Wtedy można coś przekąsić czy porozmawiać o rzeczach zupełnie niezwiązanych z sesją zdjęciową i wtedy także padają imiona dzieci, które wkrótce mają się urodzić, a które są nam potrzebne do stworzenia indywidualnych opakowań.

Przed sesją zdjęciową prosimy także o przesłanie zdjęć uczestników sesji. Pomaga nam to w przygotowaniu się do aranżacji i stworzeniu koncepcji danej sesji.

Kiedy najlepiej zrealizować sesję zdjęciową?

Wszystko oczywiście zależy od rodzaju sesji zdjęciowej. W sesjach ciążowych brzuszek ładnie zaczyna się pokazywać w III trymestrze ciąży. Najczęściej fotografujemy brzuszki w 8 i 9 miesiącu. Sesję noworodkową najlepiej jest zrealizować w pierwszych dwóch tygodniach życia maluszka. Wynika to z tego, że jest wtedy najmniej wrażliwe na bodźce zewnętrzne, dobrze się układa i zazwyczaj przesypia więcej czasu niż dziecko np. miesięczne. Noworodki najlepiej wyglądają w trakcie snu, dlatego jest to tak istotne. Jeśli jednak maluszek nie ma ochoty na sen, też wiemy co robić : -). Sesje dziecięce wykonujemy w każdym wieku, tak naprawdę jest to decyzja rodziców, czy chcą profesjonalnie uwiecznić pociechę w wieku niemowlęcym czy dziecięcym. Podobnie sesje rodzinne, które mogą być wykonywane pod różnymi pretekstami. Z okazji rocznicy, urodzin czy jubileuszu. Podsumowując – decyzja odnośnie momentu fotografowania w większości sesji należy do naszych Klientów. To Wy musicie czuć, że to właśnie ten, najlepszy moment. Z pewnością pisać tutaj nie musimy, dlaczego warto skusić się na tego typu sesję przynajmniej raz w życiu : – )

Mamy nadzieję, że nasze sugestie będą przydatne, zagwarantują powodzenie i swobodę realizacji. Taki był nasz cel! Do zobaczenia na sesjach zdjęciowych! : – )

Pozdrawiam!
Roksana
LIRYKA Atelier Fotografii

Podoba Ci się ten wpis? Podziel się!

0 Comments