fbpx

7 pytań, które musisz zadać fotografowi przed sesją

Jakie pytania zadać fotografowi, aby mieć pewność, że o niczym nie zapomniałaś / zapomniałeś? A które pytania sprawią, że poczujesz przed sesją spokój, a sesja będzie wyłącznie przyjemnością? O co zapytać, by nie było przykrych zaskoczeń? I czym warto jeszcze pomyśleć, by po sesji nie powiedzieć „szkoda, że nie zapytałam / zapytałem o to wcześniej”.

 

7 pytań które musisz zadać fotografowi przed sesją

Wybrałam top 7 pytań, które sprawią, że będziesz dobrze przygotowana / przygotowany na każdą sesję zdjęciową!

 

Jak szybko poznać fotografkę / fotografa?

 

Pytania fotografce czy fotografowi możemy zadać w przeróżny sposób, poprzez rozmowę telefoniczną, messendżer, social media, e-maila, czy też spotkanie. Zakładam, że wybierając daną fotografkę czy fotografa, znamy jej / jego styl oraz doświadczenie, więc eliminuję tu oczywiste pytania typu: Jak długo fotografujesz i jaki masz styl fotografii? Bo w zabieganym świecie nie spotykamy się raczej z przypadkowymi osobami, z którymi chcemy podjąć współpracę. I to tak ważną, z której ma powstać pamiątka na całe życie.

 

Rola mediów społecznościowych w szybkim poznaniu fotografki / fotografa

 

Social media i inna „szybka komunikacja”, umożliwiają nam poznanie doświadczenia fotografki / fotografa, styl czy jej / jego wartości, jeśli to dla nas ważne. Transmisje live, publikacje postów, komentarze, opinie na Google, czy Facebooku, mogą nam sporo powiedzieć, oszczędzając tym samym nasz czas, bo sporo informacji możemy zgromadzić w stosunkowo krótkim czasie. Dlatego tak właśnie mocno cenię rolę social media, gdyż pozwalają nam się szybciej i łatwiej poznać. Gdy przychodzą do mnie Klienci na sesję, mówią, że czują się, jakby już mnie znali : – ) 

Szybkie poznanie się i nawiązanie relacji sprzyja w procesie realizacji sesji zdjęciowej. Swoboda i rozluźnienie niezwykle sprzyjają i jak dla mnie są fundamentem udanego spotkania.

 

 

7 pytań, które musisz zadać fotografowi przed sesją

 

 1. Co zrobić by wyglądać na zdjęciach swobodnie i naturalnie jak inni w portfolio? 
 2. Czy możemy przedstawić swoje wymarzone ujęcie i czy możesz je nam zrobić?
 3. Jak wygląda sesja zdjęciowa?
 4. Jaki pakiet wybrać?
 5. Czy zdjęcia z naszym wizerunkiem będą gdzieś publikowane? Czy mogę publikować zdjęcia?
 6. Kto wybiera zdjęcia?
 7. Gdzie można zrealizować sesję zdjęciową w cenie pakietów?

 

O co pytają Klienci przed sesją zdjęciową?

 

 1. Ile trwa sesja?
 2. Czy zlecić makijaż i fryzurę u specjalistów?
 3. Co jeśli moje dziecko / dzieci, nie będą chciały współpracować na sesji?
 4. Co jeśli nastąpi gwałtowna zmiana pogody uniemożliwiająca realizację sesji zdjęciowej w plenerze?
 5. Czy można dokupić pojedyncze zdjęcia, ponad wybrany pakiet?
 6. Do kiedy następuje oddanie gotowych zdjęć?
 7. Jak wygląda płatność?

 

 

7 pytań, które musisz zadać fotografowi przed sesją

Pobierz pytania w pliku PDF i wykorzystaj je na spotkaniu przed sesją foto!

 

 

 

 

 

Moje odpowiedzi na najczęstsze pytania Klientów

 

1. Co zrobić by wyglądać na zdjęciach swobodnie i naturalnie jak inni w portfolio?

 

Lata pracy z amatorami i profesjonalnymi modelkami / modelami pozwoliły mi wyspecjalizować się w indywidualnym podejściu do każdej osoby. Doskonale rozumiem wszelkie obawy i stres przed sesją. Jest to stosunkowo intymna sytuacja i może nam się wydawać, że niemożliwym jest poczucie swobody oraz wydobycie naturalności w tak krótkim spotkaniu jakim jest sesja zdjęciowa. Natomiast ze swojej strony gwarantuję, że upływający czas, bez presji, spokojna rozmowa, pozwolą temu wszystkiemu co budowało napięcie, zejść na drugi plan. Nic tak dobrze nie działa jak praktyka. Gdy przechodzimy do działania, okazuje się, że pozostaje wsłuchać się i stosować do wskazówek, by ciało oraz twarz coraz bardziej się rozluźniały.Warto do sesji zdjęciowej podejść jak do spotkania, a fotografkę / fotografa obdarzyć zaufaniem. Sesje to często w dużej mierze rozmowy, zabawa, ruch / taniec, uruchamianie wspomnień, dużo śmiechu, a wszystko w zależności od tego w czym czujesz się najbardziej komfortowo. Z mojej strony możesz liczyć na wyczucie i ogromne zaangażowanie.W zależności od sesji zaczynamy nieco inaczej, z częścią Klientów zaczynam od krótkiej praktyki oddechowej, a z częścią od małej rozgrzewki.

 

2. Czy możemy przedstawić swoje wymarzone ujęcie i czy możesz je nam zrobić?

 

To jest dla mnie jedna z najważniejszych kwestii, dlatego też takie pytanie zawarte jest w ankiecie, zaraz po rezerwacji terminu. Bardzo zależy mi na tym, abyś wyszła / wyszedł z sesji z poczuciem spełnionego marzenia.

 

3. Jak wygląda sesja zdjęciowa?

 

Pełny wpis o tym jak wygląda sesja zdjęciowa, znajduje się tutaj: https://liryka.net/jak-wyglada-sesja-zdjeciowa/.  W dużym skrócie warto podejść do sesji zdjęciowej jak do spotkania. Dlatego zaczynamy od rozmowy, a następnie ustawienia kolejności ubieranych rzeczy. W zależności od uczestników, sesję realizujemy w różnym czasie, im możliwie szybciej uciekająca uwaga np. dzieci, tym szybciej zaczynamy działać. Przekazuję wskazówki jak korzystnie ustawiać twarz i ciało, rusza muzyka i zaczynamy sesję. Dalej wystarczy już tylko słuchać moich wskazówek i dzieje się magia! Przewidujemy także przerwy na ewentualne przekąski czy kryzysy.

 

4. Jaki pakiet zdjęciowy wybrać?

 

Na to pytanie najlepiej odpowiedzieć, uruchamiając wyobraźnię. Dobrze jest pomyśleć jakie zdjęcia chcesz do ramki, ile portretów, złapanych zabaw z mamą, zabaw z tatą, czy chcę ujęcia detali czy ile różnych „stylizacji”. W taki sposób wyjdzie szacunkowa liczba. Pamiętaj, że poza wybranym pakietem, możesz dokupić sobie pojedyncze, dodatkowe ujęcia.

 

5. Czy zdjęcia z naszym wizerunkiem będą gdzieś publikowane? Czy mogę publikować zdjęcia?

 

Zdjęcia czy kulisy sesji z Twoim wizerunkiem będą publikowane tylko wtedy, jeśli wyrazisz na to zgodę. O to pytam przed każdą sesją. Jest to dla mnie o tyle ważne, że dzięki temu, że ktoś inny wyraził zgodę, prawdopodobnie tak Ty trafiłaś / trafiłeś do mnie. Mogę w ten sposób aktualizować swoje portfolio i pokazywać bieżące realizacje. Natomiast szanuję decyzję Klientów i jeśli takiej zgody nie ma, żadne zdjęcie nie ujrzy światła dziennego.Zdjęcia możesz publikować przy jednoczesnym podpisaniu i oznaczeniu moich prac.

 

6. Kto wybiera zdjęcia po sesji zdjęciowej?

 

Ty wybierasz zdjęcia z sesji. Przesyłam Ci je przez system zalamo.com, który genialne ułatwia proces selekcji. Przekazując Ci zdjęcia, selekcjonuje je z nieudanych ujęć oraz delikatnie przygotowuję, by bardziej przypominały efekt końcowy.

 

7. Gdzie można zrealizować sesję zdjęciową w cenie pakietów?

 

Sesję w ramach pakietu możesz mieć zrealizowaną w dowolnym miejscu – w studio, w domu, w plenerze lub innym, ale max. 20 km od Rzeszowa w jedną stronę. Powyżej tego dystansu wymagana jest dopłata.

 

 

O co pytają Klienci przed sesją zdjęciową?

 

1. Ile trwa sesja rodzinna, dziecięca, portretowa, buduarowa?

 

Sesja może trwać od 1 do 3 godzin w zależności od wybranego pakietu oraz potrzeb uczestników. Każdy pakiet uwzględnia czas na rozmowy, relaks oraz ewentualne kryzysy.

 

2. Czy zlecić makijaż i fryzurę u specjalistów?

 

Jeśli lubimy siebie w makijażu i dobrze przygotowanej fryzurze, a nie mamy do tego drygu lub nie chcemy się stresować dodatkowymi przygotowaniami, możemy zlecić to fachowcom. Jest to bardzo indywidualna kwestia, natomiast odradzałabym wykonywanie mocnego makijażu osobom, które na co dzień się nie malują, bo zazwyczaj czują się w makijażu sesyjnym dość niekomfortowo i ciężko.Warto wziąć uwagę, że makijaż i fryzura w salonie, to konieczność przeznaczenia na nie około 2,5 godziny dodatkowego czasu.

 

3. Co jeśli moje dziecko / dzieci, nie będą chciały współpracować na sesji dziecięcej lub rodzinnej?

 

Z pewnością nie wywieramy presji i nie naciskamy. Dla mnie są to zupełnie naturalne sytuacje i traktuję to zwyczajnie jako nieco większe wyzwanie, ale zawsze do zrealizowania. Wymaga to ode mnie większego zaangażowania i kreatywności. Szukam wraz z rodzicami punktu zaczepnego oraz sposobu na zainteresowanie i oswojenie dziecka. Nadaję temu odpowiedni ton i charakter. Wszystko z wyczuciem, by dziecko nie czuło się jak u lekarza. Czasami wymaga to więcej, czasami mniej czasu.

 

4. Co jeśli nastąpi gwałtowna zmiana pogody uniemożliwiająca realizację sesji zdjęciowej w plenerze? I gdzie warto wybrać się na sesję plenerową?

 

Jeśli dwukrotnie umawiana sesja w plenerze, kończy się brakiem realizacji, ze względu na złe warunku pogodowe, za trzecim razem umawiamy się w studio. Zdarza się to bardzo rzadko, ale jednak trzeba mieć to na uwadze.Wydawałoby się, że w mieście nie ma zbyt wielu ciekawych plenerów, ale w Rzeszowie i bliskich okolicach mamy sporo pięknych parków, lasy, łąki, sady. A miejsce wybieramy na podstawie Twoich oczekiwań i wyobrażenia, jak chciałabyś / chciałbyś aby wyglądała Twoja sesja. Jestem w stanie podpowiedzieć i pomóc w wyborze miejsca.

 

5. Czy można dokupić pojedyncze zdjęcia, ponad wybrany pakiet?

 

Tak, dodatkowe ujęcie występuje w wersji elektronicznej i jest do tego dodatkowo odbitka, czyli wywołane zdjęcie.

 

6. Do kiedy następuje oddanie gotowych zdjęć?

 

Do 7 dni roboczych przekazuję zdjęcia do wybrania, a następnie mam do 30 dni roboczych na przygotowanie gotowych zdjęć. Dlatego im szybciej wybierzesz zdjęcia, tym szybciej do Ciebie trafią.

 

7. Jak wygląda płatność?

 

Możesz zapłacić za całość z góry, ale możesz także zapłacić zadatek, a resztę w dniu sesji. 

 

Czy brakuje tutaj pytania, które chciałabyś / chciałbyś zdać? Napisz koniecznie!

 

Roksana Głowińska LIRYKA Atelier FotografiiNazywam się Roksana Głowińska, jestem fotografem LIRYKA Naturalna Fotografia, a wszystko o czym piszę, to są moje własne doświadczenia, które gromadzę pod tą marką od 2013 roku. Oprócz fotografowania, lubię obserwować, rozmawiać z ludźmi, słuchać ich.

Wpis powstał w nawiązaniu do transmisji LIVE, którą możesz w każdej chwili obejrzeć.

Jeśli chcesz o coś mnie zapytać, nie zawahaj się skontaktować: hello@liryka.net.

Zapraszam na sesje zdjęciowe. Zobacz dostępne terminy online.