fbpx

Jak wybierać zdjęcia z sesji rodzinnej, by nie zbankrutować?

Z tego wpisu dowiesz się jak wybrać zdjęcia z rodzinnej sesji zdjęciowej, by nie wydać więcej, niż pierwotnie było to założone. Podpowiem jak nie dać się pułapce wybierania zdjęć pod wpływem emocji oraz jak selekcjonować zdjęcia do różnych celów. Jako że najczęściej problem pojawia się przy okazji rodzinnych sesji zdjęciowych, głównie na nich skupię uwagę. Zasady mogą również mieć zastosowanie także w przypadku innych, realizowanych przeze jak sesje ciążowe, dziecięce, portretowe, kobiece czy buduarowe.

 

Roksana Głowińska, LIRYKA Naturalna Fotografia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sesja rodzinna – jak wybiera się zdjęcia w LIRYKA Naturalna Fotografia?

 

Po każdej wykonanej przeze mnie sesji rodzinnej zdjęciowej Klienci mają możliwość samodzielnego wybrania swoich ulubionych ujęć. U różnych fotografów może wyglądać to inaczej, dlatego najlepiej zapytaj wybranego przez siebie fotografa — kto wybiera zdjęcia po sesji foto.

Mam to szczęście, że większości moim Klientom trudno jest wybrać ilość zdjęć, adekwatną do zakupionego wcześniej pakietu. Co oznacza, że spełniłam oczekiwania sesji, pomimo wyłącznie wstępnej obróbki. Natomiast stanowi to ogromne wyzwanie dla nich przy wyborze, stąd pomysł na taki wpis : – ). 

W LIRYKA Naturalna Fotografia można wybrać jeden pakiet z trzech opcji – 10, 20 i 30 zdjęć, a każda z nich umożliwia wybranie dodatkowych ujęć, właściwie bez ograniczeń. Dodatkowym udogodnieniem jest to, że zdjęcia wybiera się z wykorzystaniem bardzo wygodnego i intuicyjnego systemu do wybierania zdjęć, tj. zalamo.com.

 

Zatem…

Od czego zacząć wybieranie zdjęć z rodzinnej sesji zdjęciowej?

 

Krok 1: Wybór zdjęć podziel na m.in. dwa etapy.

 

Podziel wybór zdjęć np. na dwa dni lub jeśli chcesz wybrać zdjęcia danego dnia, zrób sobie, chociaż 30 min przerwy między wstępnym a ostatecznym wyborem zdjęć.

Pierwsza selekcja zdjęć jest zazwyczaj pod wpływem największych emocji i często się zdarza, że do sekcji „wybrane” trafia wiele bardzo podobnych zdjęć, różniących się jedynie wielkością uśmiechu czy ułożeniem dłoni. Przekazując zdjęcia, chcę dać swobodę w wybraniu szczegółów, które dla każdego są indywidualne. Niekiedy zdarza się, że zamiast wybrać jedno zdjęcie z serii podobnych, wybierane są wszystkie. Pytanie, czy nie lepiej jest wybrać różne zdjęcia z różnych serii?

Druga selekcja pozwoli na popatrzenie na zdjęcia z nieco większym dystansem i łatwiej będzie odrzucić te bardzo podobne do siebie.

 

 

 

 

Krok 2: Wybieraj zdjęcia na komputerze.

 

Zdjęcia przesłane do wybrania mają znak wodny, więc oglądane na smartfonie czy tablecie mogą mieć zasłonięte istotne szczegóły.

Oglądając je na komputerze, zauważysz więcej detali, jak ulubione spojrzenie dziecka, swoją mimikę, czy ułożenie palców.

 

Czym kierować się przy wybieraniu zdjęć z sesji rodzinnej?

 

Krok 3: Wybieraj różnorodnie wg „lirycznego klucza”

 

Główną motywacją do realizacji sesji rodzinnych jest uchwycenie bliskości, relacji, miłości i szczęścia z faktu bycia razem. Każdemu również zależy, by na zdjęciach wyglądać pięknie i naturalnie.

Choć każdą sesję prowadzę tak, by wszystkie wspomniane emocje były widoczne na zdjęciach, Klienci czasami decydują się na wybór wyłącznie pozowanych ujęć, w których widoczne są po prostu uśmiechnięte buzie.

Oczywiście w żadnym wypadku nie krytykuję takiego wyboru, ale jeśli mogłabym zarekomendować sposób na wybranie idealnych zdjęć, to zdecydowanie byłoby to selekcjonowanie ich wg poniższego schematu, dzięki któremu zdjęcia spełnią określoną funkcję, a także będą przypominały emocje, bliskość i energię.

 

Idealna sesja rodzinna w pigułce, czyli wybierz zdjęcia:

 

 1. Całej rodziny pozowane (do ramki, dla dziadków, dla cioci, wujka, na prezent);
 2. Całej rodziny swobodne (siedzące, w tańcu, w zabawie);
 3. Klasyczne, portretowe każdego dziecka (do ramki, do pamiątkowego albumu dziecka);
 4. Bawiącego się dziecka ulubionymi zabawkami lub z ulubioną czynnością w danym etapie jego życia (charakterystyczna minka, taniec, „sztuka”, poza, układ paluszków, stópek);
 5. Stópek i rączek dzieci i inne uchwycone detale;
 6. Dzieci wspólne, klasyczne portrety razem (na prezent, dla bliskich);
 7. Dzieci wspólne, w trakcie zabawy (pokazujące ich relacje i pomysły);
 8. Rodziców klasyczne, portretowe;
 9. Rodziców przytulone lub w trakcie zabawy, szaleństw (w zależności od indywidualnych preferencji oraz charakteru);
 10. Z ulubionej zabawy z danym rodzicem (pokazujące indywidualne relacje dzieci z mamą i osobno z tatą);
 11. Z przytulenia do danego rodzica lub inne pokazujące „sojusz” z konkretnego etapu życia dziecka.

 

Taki zestaw zdjęć doskonale pokaże wycinek z konkretnego momentu życia Waszej rodziny i będzie to wspaniale wspominana sesja rodzinna.

 

 

 

 

Krok 4: Mimika twarzy i detale, czyli zdjęcia, które „mówią”.

 

Uwielbiam ujęcia, na których są wygłupy, naturalny uśmiech, energia i dynamika. Ruch twarzy i ciała doskonale oddaje emocje z danego momentu.

Polecam wybierać zdjęcia, które najwięcej „mówią”. W których zapisane są smaczki z danego okresu życia dziecka czy po prostu Twojej rodziny. Często podkreśla to sposób przytulenia, układ dłoni, palców, uśmiech, spojrzenia, drobne gesty.

 

Jeśli wciąż masz wybraną większą ilość zdjęć, niż zakładałaś / zakładałeś.

 

 1. Zobacz czy w wybranych zdjęciach nie masz zbyt wiele podobnych do siebie ujęć;
 1. Jeśli wybranie zdjęć na dwie tury nie pomogło w eliminacji, pozwól sobie na trzecie podejście do selekcji i wróć do tego kolejnego dnia;
 1. Wybierz zdjęcia, które będą w przyszłości oddziaływały jeszcze bardziej poprzez ukazane na nich emocje.

 

Jeśli nawet te wskazówki nie spowodowały, że udaje Ci się wybrać tyle zdjęć, co w założonym pierwotnie pakiecie, pomyśl, że nie ma lepszej inwestycji jak w ujęcia swojej ukochanej i zmieniającej się każdego dnia pociechy czy wyjątkowo ukazanej relacji z bliskimi.

Często są to niepowtarzalne chwile, a sesje realizuje się najczęściej kilka razy roku. Może warto zaakceptować nieco większy wydatek, niż się zakładało? Sesja rodzinna, to nie jest kolejna sukienka czy zabawka, tylko ponadczasowa pamiątka na wiele długich lat.

 

Jeśli jest jeszcze jakiś sposób, którego nie uwzględniłam w tym wpisie, koniecznie podziel się nim i napisz!

 

Roksana Głowińska LIRYKA Atelier FotografiiNazywam się Roksana Głowińska, jestem fotografem LIRYKA Naturalna Fotografia, a wszystko o czym piszę, to są moje własne doświadczenia, które gromadzę pod tą marką od 2013 roku. Oprócz fotografowania, lubię obserwować, rozmawiać z ludźmi, słuchać ich.

Wpis powstał w nawiązaniu do transmisji LIVE, którą możesz w każdej chwili obejrzeć.

Jeśli chcesz o coś mnie zapytać, nie zawahaj się skontaktować: hello@liryka.net.

Zapraszam na sesje zdjęciowe. Zobacz dostępne terminy online.